Just LIVE like there was no tomorrow!!

Srpen 2011

Anti Hello Kitty

23. srpna 2011 v 17:25 | P. Bloody |  (Ne)konkrétní postřehy a komentáře
Všichni ji známe. Bílou kočičku s mašlí, šatičkami a sladkým zjevem, obvykle laděným do odstínů růžové. Hello Kitty se stala fenoménem a jak už to u fenoménů bývá, většina světa se rozdělila na dvě skupiny - jedna, která ji miluje, a druhá, která ji nesnáší. Nic zvláštního. Osobně mi milovníci této japonské kočičky vůbec nevadí, já mám zase od útlých dětských let slabost pro fešnou Minnie mouse, zkrátka každý máme něco.

Ach ano, Hello Kitty je opravdu přesladká, možná až moc roztomilá v těch svých růžových šatečkách a s mašličkou na hlavě. Její ksichtík se na nás culí z oblečení, kosmetických přípravků, mobilů, hodinek a kdesi čehosi. Přitom je to jednoduchá číča, tvořena několika snadnými tahy, které bychom hravě zvládli všichni - jenže ona japonská autorka byla rychlejší - načtrtla jednoduchou malůvku - a teď vydělává miliony. To naštve, chápu. Hello Kitty je největší atrakce především pro děti a pro pubertální slečny. A proč ne, je skutečně roztomilá svou prostotou, někdo má na ručníku Legolase, medvídka Pú, jiný si koupí osušku s kočičkou Kitty. Pravda, já tu svojí Minnie měla akorát na diáři a jednu dobu na pyžamu, kupovat si Disney hodinky s tančící Minnie Mouse už se zdá být krapet infantilní, avšak o nic méně než vytetované jméno na hrudi - infantilita se může velmi snadno zvrhnout v zhovadilost, ale nepředpokládám, že si někdo nechal na hruď vytetovat Hello Kitty?

Odpůrci zmíněné kreslené figurky často oponují tím, že už je irituje, kde všude lze na Hello Kitty narazit:
  • na sešitech do školy - a co má být, vždyť jsou to sešity pro DĚTI! Nebo jim raději pořídíte, milé maminky, sešit se Spidermanem nebo Spondgebobem? A bude to lepší?
  • toaletní papír - toaleťák s Hello Kitty je podobně úchylný jako ten se sobama, kterým si vytíráte řitě v čase Vánoc
  • kosmetika - tento argument je sice slyšet často, ale já zatím narazila jen na dětskou kosmetiku a hygienické potřeby typu zubní pasta, šampon nebo houbička, asi nenakupuji kosmetiku v dostatečně nóbl prodejnách!
  • potraviny - no vážně, objevila jsem jogurt s Hello Kitty a na benzínce se prodával jakýsi nápoj ve dvou barevných provedeních a s dvěma příchutěmi, jakými, to jsem po pohledu na cenovku nezjišťovala :D Nezlobte se na výtvarnici a matku této kočičky, nakonec já si moc dobře pamatuju, jak se na nás ze sklenic s Nutelou usmívala Štěpánka Hilgertová - aby si vydělala, samozřejmě. A i tvůrci kolem Hello Kitty si chtějí co nejvíc nahrabat, neříkejte, že vy byste se chovali jinak. Anebo říkejte, ono je to nakonec jedno - bulvár prý v naší drahé valsti také nikdo nečte, ale náklad má Blesk už několik let nejvyšší ze všech denních periodik...
Nechápu, proč se teď všichni pustili do Hello Kitty - je to kreslená postavička, na světě jich je tisíce, ale jí se zase podařilo potvrdit, že v jednoduchosti je síla. Pořád je mi milejší vídat na dětských šamponech bílou kočičku s mašlí než Hannu Montanu...

A když už jsme u těch infantilních kreslených postaviček - vzpomenete si, drazí odpůrci sladké Kitty, na Emily the Strange...?

Abysme se nevokradli! aneb Sbohem, češtino!

5. srpna 2011 v 12:55 | P. Bloody |  Mýma očima..
Není tomu dlouho, co se na webu Aktuálně.cz objevil článek Abysme se nedivili! Chystá se další reforma češtiny. Upřímně, Aktuálně příliš nesleduji, když už si chci přečíst internetové zpravodajství, chodím většinou na Lidovky.cz a nejčastěji dlím na iDnes.cz. Ovšem na portálu Centrum.cz mám účet a na jejich stránce je zpravodajství Aktuálně na strategicky špatně přehlédnutelném místě. A slovo ABYSME v titulku mě okamžitě upoutalo a lehce nadzvedlo - že se na tomto webu vyskytuje hrubic jako máku, prosím, ale hnedle v titulku, který je vystaven na odiv všem, kdo stránky Centrum.cz navštíví? To je už přece jen trochu moc! Inu, přečetla jsem titulek celý a logicky jsem zjistila, že to je účel, dokonce mě toto téma zaujalo natolik, že jsem neodolala a klikla - reforma češtiny? To by mi nemělo ujít! Po přečtení celého textu jsem nevěděla, zda se mám smát nebo raději plakat.
Že je abychom zastaralý výraz, protože i velmi kultivovaní mluvčí ve velmi kultivovaných projevech tento tvar už nepoužívají? No to je mi důvod jako koleno, tohle že řekl ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR? Tak to jsem asi těžce zastaralá i já, ve svých 20 letech bych si ani omylem nedovolila v oficiálním projevu, ať už psaném či mluveném, použít tvar abysme. Není tomu tak dlouho, co jsem za takový výraz v hodině českého jazyka na základní škole div neobdržela pohlavek - a teď to bude spisovný tvar. A kdy bude kodifikováno aby jste? Protože to těm kultivovaným mluvčím v kultivovaných projevech také velmi často ujede, stejně jako dvěmi. Co s tím? Usoudíme, že abyste už je zastaralá češtinářská záležitost, stejně jako párové skloňování dvěma? To snad ne!

Pokud budeme takto pokračovat, můžeme rovnou zrušit výuku češtiny na základních školách a učit děti pouze literatuře, neboť pravopis bude evidentně brzy zabit. Takže bude možné bez jakéhokoli zaváhání psát (a vyslovovat) před slova začínající samohláskou o to protivné v, jak mají ve zvyku říkat především Středočeši a Pražané? Mnoho kultivovaných lidí to třeba začne časem také použvat ve svých kultivovaných projevech!
Třeba si teď všichni antipravopisáři, češtinonesnášenlivci a lidé bez sebemenších jazykových vloh řeknou, že jsem děsně prudérní, když trvám na zachování abychom jako tvaru spisovného a abysme nechala jako jakýsi zparchantělý tvar ve škatulce nespisovných. Ať si, já si o takových taky pomyslím své, přiznávám, že na pravopis jsem krapet háklivá, háklivější než většina ostatních rodilých mluvčích, což je z hlediska mé budoucí profese snad jedině dobře.
Nejde mi o to trvat na současné podobě pravidel a nepřijímat nová slova mezi slova spisovná, to vůbec ne. Pravidlo, které svého času asi také mnoho lidí pobouřilo, tedy že 2.pád = Z, ZE a 7. pád = S, SE, se mi nezdá tak srašné, psát se stolu a vyslovovat ze stolu je i podle mého názoru trochu zrádné (nicméně i já se tuhle možnost, tedy tu se S, na základní škole ještě učila, nikoli jako jedinou správnou, ale jakou možnou). Je to takové zjednodušení pro ty, kterým dělá problém poznat, co je z povrchu dolů, často se uvádí příklad se skříně (sundat) a ze skříně (vyndat). Pravda, o toto rozlišení čeština přišla, ale skříň (popřípadě stůl či jiné kusy nábytku) to snad přežije, co říkate?
Abysme je už ale trochu silná káva! To už není obohacování (viz googlování a mejlování, jak je uvedeno ve zmíněném článku) ani zjednodušování (se, ze), ale normální prznění matičky češtiny. Chudák přežila kolik vln germanizace a tohle má za to! Jungmanne, Dobrovský, Jarmilo!!