Just LIVE like there was no tomorrow!!

Březen 2011

A dobře jste udělal, pane prezidente!

30. března 2011 v 14:36 | P. Bloody |  Mýma očima..
Pan prezident nám omilostnil ,,zločince" Karla Baštu, který se dopustil toho zločinu, že střílel na utíkající zlodějíčky. Vrchní soud v Olomouci jeho obranu zřejmě neuznal jako přiměřenou nutnou obranu a poslal pana Bártu na šest let do vězení. Vskutku právnické, nicméně naprosto nelogické a neetické. Nutná obrana se má rovnat předpokládané síle útoku. Nebo nám to alespoň na střední škole ládovali do hlavy, hlavně před maturitou. Jenže tenhle právnický žvást (nebo terminus technicus, aby se právníci neurazili) je naprosto nesmyslný. Když na mě jde někdo se sekyrou v ruce, mohu jej zastřelit? Anebo to už není příměřené, neboť nelze jistě dokázat, že mě dotyčný chtěl pomocí své sekyry poslat na věčnost - co když se s ní jen tak neškodně procházel, že? To bych potom byla masový vrah já.
Ale zpět k Baštově případu - za předpokladu, že se obrana má rovnat síle útoku, co mám tedy dělat, když mě vykradou a uhánějí si to šupem pryč i s mými věcmi a penězi? To jim snad mám sebrat jejich věci a také utéct? Co v tomto případě milí ,,JUDrci" chápou jako přiměřenou obranu?

Já mám pouze střední odborné vzdělání, sic jsem právo měla celé čtyři roky a povinně jsem z něj maturovala, mé znalosti nejsou nijak zvláště hluboké, vím nejspíš (určitě) víc než absolventi gymnázií a jiných odborných škol, ale s vysokoškolským právním vzděláním se to samozřejmě nemůže srovnávat. Proto zde nemluvím jako práva znalý vzdělanec, nýbrž jako obyčejný občan, který se řídí především tak nehezky zvaným selským rozumem a také etikou. Nejspíš i proto zcela souhlasím s omilostněním člověka, který chtěl pouze uchránit svůj majetek. A že zlodějka nedopadla zrovna dobře? Co na to říct, neměla se chtít neoprávněně (bez práce a bez námahy) obohatit cizími statky, děvče milý jalový. Naprosto ,,po selsku" - kdyby se řídila morálními a právními normami, nestalo by se jí to. Určitě ne v tu chvíli. Někdo by to možná nazval trestem božím, ačkli to je trochu za vlasy přitažené - pan Karel Bašta není Bůh, není ani svatý a prohlásit se za něj nemůže, teokracie dnes už nefunguje. A navíc by riskoval, že by se mi přezdívalo Ivan Hrozný! Takhle z něj bude jen Karel Omilostněný. A já mu to opravdu přeju - jen tak by se přece náboji neoháněl.

Pan prezident má u mě další (bez)významné plus :)

Japonsko a ekohysterie

19. března 2011 v 16:44 | P. Bloody |  Mýma očima..
Zemětřesení a následná vlna tsunami - média všeho druhu nás zahrnula informacemi o zkáze v Japonsku, zemi elektrotechnologických zázraků, jedné z nejlepších ekonomik světa vůbec. Následky jsou děsivé, tisíce lidí přišly o život, ti, kdo přežili, zůstali bez jakéhokoli majetku, vlna spláchla, co jen mohla. A pohrála si mimo jiné i s jadernou elektrárnou na pobřeží. A vypadá to zle…

A právě toho využili (zneužili?) všichni ekologičtí a "přírodní" fanatici, kteří se ihned začali ohánět řečmi typu: "Příroda se lidstvu mstí!". A já v tu chvíli pochopila, jak se cítí pan prezident Klaus, když všichni velevážení politici chtějí na svých schůzích řešit globální oteplování.

Ach ano, lidé jsou oškliví, vyrábí jadernou energii, těží nerostné suroviny a hází okolo sebe odpadky, a tak na ně matička Země seslala zemětřesení a vlnu tsunami, aby jim předvedla, jak mocná paní ona je. A pak mu rozpáral břicho, z něho vyskočily babička i s Karkulkou a všichni žili šťastně až do smrti, že jo? Dovolte mi malou otázečku - kde jste byli, když se ve vaší třídě na druhém stupni základní školy vyučovalo v rámci přírodopisu geologii? A o zeměpis jste také chodili na pivo? Zemětřesení vzniká aktivitou litosférických desek, jak dobře známo. Jenže tyto desky (oceánské i pevninské) se hýbou (naráží do sebe, podsouvají se pod sebe nebo se míjí) ze své podstaty od chvíle, kdy začaly existovat! Ano, země se třásla dřív, než se člověk stihl napřímit, natož pak vyrábět jadernou energii. Litosférické desky se hýbaly dřív, než se člověk na zemském povrchu vůbec objevil, jenže dinosauři už nám to jaksi nemohou, chudáci, potvrdit, neboť jsou mrtví - a myslíte, že vyráběli jadernou energii a znečišťovali vodu? Jinak řečeno - kdyby se litosférické desky, mrchy jedny prastarý, nehýbaly a nenarážely na sebe, nebyla by žádná pohoří. Nebo si snad myslíte, že Pyreneje vznikly z nanošených kyblíčků hlíny? Členitost zemského povrchu je dílem právě litosféry, nikoli biosféry, chcete-li "lidosféry". Co takhle Pangea - jak jinak než působením vnějších, stoprocentně bio (rozumějte přírodních, naprosto, žádný člověk a žádné "vykořisťování planety") vlivů by se mohla rozdělit na současné světadíly? Nebo je v tom namočený Frankenstein? Jan Tleskač?

Ekozarputilcům je nejspíš zcela zbytečné vtloukat do hlavy pojmy jako působení vnitřních geologických sil, které pochází z nitra zemského povrchu (litosférické desky kloužou po astenosféře) a projevují (a projevovaly) se zemětřesením, vulkanickými pochody anebo právě zmíněnými horotvornými tlaky. Zemětřesení je zkrátka kolize, která vyvolává otřesy, bohužel také tsunami, vrásnění a pravděpodobně i posuny pevniny. Ale stejně jako sopky od nepaměti soptí, zemský povrch se pohybuje a otřásá. A znečištěné ovzduší, podzemní vody a těžba nerostných surovin nemá na činnost zemského jádra nebo desek, nesoucích světadíly a oceány, žádný vliv! Možná teď trochu zvrhnu teorie právě oněch "přírodologů" a lidí, kteří se jejich hysterií nechali unést - na to, aby člověk ovlivnil pochod těchto pradávných procesů, je ale zatraceně malý pán!

To, co se stalo v Japonsku, je pochopitelně smutné a děsivé. Pravda. Japonsko bohužel leží na velmi aktivní oblasti, sami Japonci už dokázali postavit takové budovy, které zemětřesení o 5 stupních Richterovi škály vydrží. Na 8,4 připraveni nebyli. Ani na 10metrovou vlnu tsunami. Na to nemůže být připraven nikdo, jak po technické, tak psychické stránce. Je mi líto lidí, kteří skončili bez domova. Pokud japonská vláda přijme finanční podporu, přispěji, ať už DMSkou nebo účastí na benefičním koncertu. Nechtěla jsem v žádném případě snížit závažnost toho, co se stalo, velmi dobře si uvědomuji následky, jaké po sobě zemské otřesy a obří vlna zanechaly. Ale nebyla to msta ani Japoncům, ani lidstvu jako celku. Země dále funguje tak, jak je zvyklá fungovat už miliardy let. S našimi domy a jadernými elektrárnami ona zkrátka nepočítá. Nepočítala s lidmi v Pompejích, nebude počítat s Fukušimou… (Nebo máte dojem, že se už našim dávným předkům, z doby okolo roku 80 n. l., Země mstila za… jadernou energii? Asi těžko, že? "Rabování" ropy? To nejspíš také ne… tak tedy… za antickou filozofii?)

Změňme téma, prosím...

6. března 2011 v 19:49 | P. Bloody |  Vita mia in parole
Připadám si jako v blázinci. Lidi jsou nepoučitelní blbci, zcela. Smutné je, že jsou to především ti blbci, kteří se nepoučí z ničeho a nikdy, kdo tak rád říká, že všichni okolo jsou vlastěn děsně hloupí a vůbec se nechovají dospěle :D no to mě podělejte na plešku!

Já už vážně nechci řešit, kdo s kým chodil (a nechodil) a chodit chce (a chodí) a kdo s kým proto nemluví a z jakého důvodu a už vůbec nechci poslouchat, jak je to nedospělé. Toho jsem si v prváku na střední užila habaděj a nějak už mě to netankuje. Problém je v tom, že se kolem mě jaksi pohybuje naprosté minimum lidí, kteří smýšlejí stejně. Ostatní rozebírají tupé nesmysly a problémy takového kalibru, že zlomený nehet je hadr! Začínám se ztrácet v jménech a identitách jednotlivých hodchů, o nichž jsem během posledních šesti měsíců a není mi za to trapně. Taková salva, že by se člověk podělal, zlatí čeští básníci meziválečného období - i v těch jsem vyznala lépe! Možná to bude tím, že jsem od nich četla básničky, kdežto o těchto pánech jsem slýchala nejdřív pěkné a pak vzápětí špatné, pak měsíc nic a najdnou zase zmínka... Kruci, to Wolkerova pozie byla celkem jasně odlišitelná od té Horovy. Alespoň nejdřív nepsali jako géniové a hnedle jako debilové. Buď jako básník, nebo jako debil. Tím to hasne, ale tohle je celkem záběr. A teď nemyslím ty jména, teď myslím schopnost to vnímat a utřídit si to, co říká! Lidičky zlatí, to je každou chvíli jinak, hned obrací, hned je fajn, hned je debil a najednou se ten chalan jmenuje jinak a já si toho nevšimnu! Proč nemůže být alespoň na dva měsíce jeden, resp. jedno jméno? A co mám dělat s tím, že "tam bude i Péťa/Pája/Venca."? A není to Jirka??

Člověk stráví víkend bez internetu, na cestách a po kavárnách, člověk hostí návštěvu, připojí se večer na FB, kde se dozví o dalším zadaném shitúkolu, hasí na mail a.... zjistí, že Gesichtbuch a spolužáci nikdy nelžou, zhroutí se, odchází spát, aby v neděli v půl sedmé vstal a mazal do Radhoště. Dopachtí reportáž s potem v mozkových závitech... Následně jde zjistit, jak si vedou ostatní spolutrpitelé se zadaným úkolem (příspěvky na študentpejdž vGesichBuchu typu: "Dělá si ten člověk prdel?" dokážou vcelku povzbudit) a vyvalí se na něj - dobře, odtajím to, ten člověk jsem JÁ, tudíž na mě sevyvalí 4 zprávy, z nichž jedna je fakt dost úchylná, jedna vtipná a na další dvě jen bezradně civím. Co mam holt dělat, nemůžu být na KsichtoVazbě denně, zvlášt když mám doma hosty, v kompu nedodělané práce a v hlavě elektrické výboje. Nemusím mít zkrátka všechno - a FaceBook a Šeherezádu asi úplně nejméně. Nešustruju FB minimálně čtvrt hodiny denně, tak jsem sketa! A z první ligy! Kariéra se nemá dělat rychle! Nemá to účinek. Ale kde teda bude Péťa? Jirka? Venca, Bahouš, Alois a já? Kariéra na spadnutí. A pátek, sobota a neděle se skimováním študentpejdž ("Fakt debil, to bych se posral!") a bez času na internetové dýchánky.

A co když jsem já viděla svýho Péťu? Nebo to byl Tomáš? A co Jan Tleskač?

Soudě podle titulky...

3. března 2011 v 20:36 | P. Bloody |  (Ne)konkrétní postřehy a komentáře
Stejně jako lidi bychom neměli soudit podle jejich vizáže, neměli bychom ani periodika třídit na seriózní a neseriózní, irelevantní a relevantní podle jejich titulky, resp. obálky. To, jaké obrázky či fotky se vyskytují na obálkách bulvárního, lépe řečeno "skandálního" nebo "senzačního" tisku objevují, asi všichni víme. Obličeje celebrit, s nimiž je uvnitř senzační rozhovor se skandální tematikou, nebo je jim věnován největší počet stran k rozboru jejich partnerských vztahů či jiné soukromé záležitosti, která lidi bez vlastních zájmů a starostí děsně zajímá. Z obálek ženských časopisů se na nás obvykle culí též nějaká velká pseudohvězda nebo reprezentativně nalíčená tvář modelky. Je to už běžný stereotyp, nikdo se nad tím nepozastavuje, takové fotky v nikom nic nevzbuzují, nijak nepřekvapí, o originalitě nemůže být vůbec řeč.
Avšak nejsou všechny tiskoviny jako tiskoviny! Týdeník Reflex svými fotografiemi na obálce provokuje už nějaký ten čas. V paměti se mi vybavuje ušatý Jan Kraus, podbřišek zakrytý listem marijuany nebo "rozdováděný" Radek John se skleničkou vína. Ano, třeba poslední příklad může působit poněkud spekulativně a bulvárně - to by se ale o Johnově vášni pro víno nesmělo všeobecně vědět. Kromě toho umělci (a ještě k tomu v politice!), co si budeme povídat, že.. :D Spíš než bulvární bych takové fotografie nazvala kontroverzními, leckdy troufalými. Poměrně těžkou kritiku si v létě vysloužila obálka s vítězným aktem Aktů X. Ale na tom skutečně není nic bulvárního, je to prostě "něco jiného", něco, co se vymyká čecháčkovským zvykům a představám morálky. (Vtipné je, že národ dokáže brumlat kvůli kontrovernímu zobrazení osobností na obálce, ale v Blesku si o nich rádi počtou pěknou dávku drbů). Zobrazení Davida Ratha jako Hitlera lidi pobavilo, jiné pobouřilo (nejvíce samotného pana hejtmana), stejně jako Radek John s jedním okem větším než druhým a mávající sklenkou. Nikdy by mě ale nenapadlo, že někdo řekne, že Reflex stojí za prd, protože má na obálce ženský podbřišek ukrytý pod listem mařenky nebo dívku s odhaleným ňadrem! Všechno nemusí být takové, jaké se zdá být! Špatné vyložení toho, co chtěl fotograf a potažmo celý list obálkou vyjádřit, může (bohužel) nastat. Kdo je zkrátka zapřisáhlý moralista bez smyslu pro nadsázku, nic kontroverzního nesnese, ba ani to, co vlastně kontroverzní není, jen v našich zeměpisných šířkách jaksi ano. Obrázky sporné s českým vnímáním toho, co je "v pořádku" a co ne, se nakonec objevují i na obálkách jiných periodik, než je Reflex. Občas se něco podobného podaří i Respektu, například.
Upřímně mě mrzí, jak povrchně a strnule populace uvažuje. Mrzí mě, že nechtějí svobodu projevu a novinářskou nadsázku vnímat jako něco pozitivního. Vždyť právě kontroverzní fotografie, komentáře nebo reportáže jsou jedinečné způsoby, jak vyjádřit pohled na věc. Vtipně, kontroverzně, s nadhledem a určitou mírou provokace, která zvedne publikum za židle. Zvednout zadek a nasát čerstvý vzduch - to český čtenář potřebuje! Osobně mě tedy akt ani politik "na Hitlera" na obálce nenaštve, zato fotografie nenalíčené a pobledlé české herečky jdoucí po ulici, nad níž se skví titulek (větším a výraznějším písmem, než by bylo nutné): "*****ová v KRIZI! Její vztah se rozpadá?!". Dokud budou lidé originální a leckdy kontroverzní fotografie házet do jednoho pytle s tímhle "bleskovským" sajrajtem, těžko budou osobitost a nekonvenčnost oceněny…