Just LIVE like there was no tomorrow!!

Srpen 2010

Parto per Brno!

26. srpna 2010 v 15:44 | P. Bloody |  Vita mia in parole
Pobíhám jako čamrda a zkoumám, zda mám v batohu opravdu vše, co budu na brněnský vikend potřebovat. Ponožky na spaní, kartáček, pasta, alespoň dvě náhradní trička (známe své lidi, hned po příjezdu se počunim), fusekle... jo, nesmím doma nechat místenku a jízdenku, to by nebylo dobré :D

Na Brno i na své dva hostitele se upřímně těším, jen mám trochu hrůzu z toho, jak na pražském hlaváku vyhledám správný Zug, správnou vetturu a ještě posto mio (presso una finestra!). Bude to ještě zajímavé, o tom není pochyb:)
Kromě toho výlet do Brna zahajuje hektické období, kdy se budu stále vyskytovat všude možně, jen ne doma, budu mít pořád co na práci a posléze i na starosti, takže dnešní den byl poslední možností jakés takés pohody... no, spíš ,,pohody" než pohody, ale dejme tomu.
Stav mého konta mi zrovna nepřeje, což by se dalo vydržet (utáhnou si opasek mi nikterak neuškodí:p), horší je, že mi moc nepřál ani stav zdravotní. Takže se zítra ráno seberu a s platíčkem Ibalginu v jedné kapse a s platíčkem Paralenu v druhé vyrazím do Prahy a z Prahy do Brna. A budu doufat, že si České dráhy zase nevymyslí nějaká zpoždění apod., jelikož by se mohlo stát, že bych z toho velmi snadno zimpotentněla!

Takže ještě zapakovat foťák, plyšáka a deštník a hurá tradá, zítra ráno sláva výletu a železniční dopravě, P. Bloody razí do moravské metropole :)
ArrivederLa!!

Hlavou proti zdi

23. srpna 2010 v 13:58 | P. Bloody |  Mýma očima..
Zpočátku by se možná hodilo přiblížit a vysvětlit titulek článku, protože je trochu nadnesený. Hlavou proti zdi míněno hlavou proti hoře tupých, zaslepených nebo jednoduše ignorantských lidí. Zástupy, davy, hotová stáda lidí se opírají, do čeho jen jde, aniž by věděli, kam vlastně strkají nos.
Míním tím třeba oblíbené odvolávání se na stát, média nebo konzumní společnost.

Předpokládám, že každý se někdy setkal s prohlášením typu to zaplatí stát, to je starost státu,všechno propadne státu apod., přesně taková prohlášení přímo nesnášela moje profesorka ze střední, která nás vyučovala ekonomice a sociální politice. Jakmile student prohlásil, že částku uhradí stát, počala mávat rukama, takže jí z desek, které vždy nosila u sebe, vypadávaly papíry se zápisky a grafy. Do toho útrpně křičela ,,Stát? A kdo je stát? Jak si chcete na stát sáhnout?"
Ve finále - neměla/nemá ta paní pravdu? No, vážení spoluobčané, co myslíte? Kdo je ten bezpohlavní všehopožerač a všehozřizovatel? Snad každý, kdo zná základy práva (veřené správy), umí stát definovat přibližně takto: stát je organizované společenství lidí žijících na ohraničeném území. Vyznačuje je se několika znaky: organizační struktura (administrativní aparát, bezpečnostní složky), občané, měna, území, státní symboly
A prosím - stát jsme tedy i my, občané žijící na ohraničeném území. V ekonomice jsme se učili, že základní jednotka státu je rodina. Ano, ta vaše, sousedova i moje.
Problém je ten, že i když někteří tuto definici znají, neumí si ji asi vyložit, či co já vím, a pod pojmem stát si představí Českou správu sociálního zabezpečení, Parlament ČR, popřípadě náš nejvyšší kolektivní rozhodovací orgán, tedy Vládu ČR. Jenže toto všechno, co jsem vyjmenovala, jsou složky veřejné správy, tedy administrativního aparátu - to není stát, ale státní orgány. A to je zaraceně rozdíl. Až zas příště budete něco házet na stát, uvědomte si, že to tak trochu házíte i sami na sebe a stejně tak na všechny okolo! Pro začátek doporučuju si osvojit onu výše uvedenou definici, je to látka Občanské výchovy základních škol...

K médiím jsem se vyjadřovala už v minulém článku tady, takže se tu nebudu nijak sáhodlouze rozepisovat. Chtěla bych jen poznamenat, že slovo médium pochází z latinského výrazu medius a znamená prostředník, nikoli rozhodčí, soudce ani nic podobného. Lidé si někdy informace, uvedené (napsané či řečené) v médiích, vyloží tak, že pochází z jakési mediální dílny, že si je nějací novináři vymysleli a teď se jimi snaží zmanipulovat svět. Což je pochopitelně nesmysl - práce novinářů je informovat, komentovat, ale hlavně ověřovat a informace shánět od povolaných osob. Tedy, co tím chce básník říct? Že novinář nebude čtenářům či posluchačům podávat neověřené, okleštěné nebo křivé zprávy. Nebudo to zprávy, které si sám vymyslí, nýbrž ty, které mu oslovené osoby poskytnou. Zajisté jste v novinách, v rádiu nebo v televizi četli/slyšeli, že ten a ten se k tématu odmítl vyjádřit nebo odmítl hovořit na kameru. I to se stane, to se potom samozřejmě uvede spolu s informacemi získanými jinde od někoho jiného z dané oblasti, o kterou se zrovna jedná (to jakože se o stavu státního rozpočtu nebudete bavit s hajzlbábou ani jinými nepovolanými).
Publicisté komentují, glosují a sloupkují, avšak ani komentář nelze napsat bez znalosti tématu komentáře. K porovnávání politické situace v Čechách a na Slovensku (a že to po volbách bylo zatraceně oblíbené téma) je nutné znát politickou minulost i současnost obou zemí a mít v malíku kroky vládnoucích politických stran. Určitě nemůže takový komentář psát někdo, komu jméno Róbert Fico říká ais tolik, co vegetariánům vepřová panenka :p A ve většině seriózních médií se to (díkybohu) neděje.
A tím narážím na další problém, protože ne každý tisk, který vidíte na stáncích, ne každá rozhlasová stanice, kterou naladíte a ne všechny televizní stanice, které vám váš přijímačk nabízí, jsou  s e r i ó z n í !! Ńa neověřenou nebo nepravdivou informaci nereagujte laksavě tak, že média ovládají svět a vymývají lidem mozky, i když to dělají. Ano, jsou takové druhy médií, které ty mozky vážně vymývají, ale většinou jsou to bulvární tiskoviny a (draze) placené televizní kanály viz HBO a spol. (problematiku a filozofii vysílání TV Nova necháme stranou). Jsou i jiná média, která váš mozek mydlit nebudou  a dokonce se z nich můžete i informace nadmíru zajímavé (ověřené...). Onen obrovský pytel, kterému říkáte MÉDIA se mi nelíbí, protože v něm mísíte jablka s hruškami - a to nedělá dobrotu.

Obdobný problém vidím i v hromadném nadávání na konzumerismus. A kdo na tento nešvar nejvíc nadává, je většinou právě ten, kdo po konzumním způsobu života prahne, avšak z těch a z oných důvodů si nemůže dovolit takovou míru konzumerismu, jakou by chtěl. Protože řekněte mi, prosím vás, kdo dnes nežije v Evropě konzumně? Řekové se svého pohodlí a materiálního životního štěstí nehodlají vzdát ani za cenu státního bankrotu. Státy eurozóny se leknou, že by se jejich propad mohl nešetrně dotknout i zbožné měny Eura, a tak, místo toho, aby jim dali nůž na krk, pomáhají, kde se dá. A pro případ, že by někdo dlaší touze po pohodlném (avšak fnančně nevzladatelném) životním stylu propadl v budoucnu, založí fond. A tytyty, Slováci, že se vám to nelíbí? Že nechcete sponzorovat cizí válení šunek? Tytyty, bububu, však vy to podepíšete, on vás ten váš slovanskej odpor přejde! Sousedi nakonec s Lisabonem taky souhlasili! Ať žije konzumerismus... 
Nebo jsem se v něčem spletla? Upozorněte mě...
Nepřináší vám radost nová televize? Nový iphone s dotekovým displayem, jehož funkce jsou víceméně stejné jako u vašeho staré telefonu a ty nové vlastně víc jak jednou do roka nevyužijete (jestli vůbec)? A co takhle nové autíčko? A když už autíčko, co si do něj koupit pořádnou hudební aparaturu, ať můžete celému světu ukázat, jaký jste kingové (konzumerismu)? Kdo říká, že ne, lže! A kdo nelže, netrpí většinou nutností nadávat na konzumní společnost, protože on se do ní prostě a jednoduše nezařadí a z povzdálí se těm blbečkům s iphonama, meďákama s koženými potahy a hodinkami s vodotryskem vysmívá...

Ačkoli nepředpokládám, že se situace někdy radikálně změní a lidé že konečně opláchnou své zatuchlé mozkové buňky a pokusí se zase být homo sapiens, půjdu dál hlavou proti zdi. I když to bolí, i když z toho někdy moje nešťastná palice krvácí, půjdu dál - třeba tu zeď dutýchlebek jednoho dne vážně prorazím!!
Kolem a kolem, je to můj úděl a jeden z důvodů, proč chci být novinář... tak ať mi ta hlava ještě něco vydrží.

Yours bloody P. Bloody :)

ANTIMÉDIAMANIA aneb obujme se do médií!

17. srpna 2010 v 10:32 | P. Bloody |  Mýma očima..
V uplynulých 12 měsicích se čím dál častěji setkávám s jedním nepěkným jevem - očerňováním nebo zesměšňováním médií.
Kolikrát jsem za jediný rok slyšela a četla výrazy jako mediální bublina nebo mediální rejžovačka, se raději nebudu vůbec snažit spočítat, jelikož číslice by byla (příliš)mnohociferná! Lidé tyto výrazy milují, zbožňují, když se mohou do médií pořádně opřít a hezky je společně zdrbnout.

Největší bublina se vznesla k obloze před rokem, kdy se celý svět třásl před prasečí chřipkou. A bylo vystaráno, lidé svorně nadávali, jak je média děsí, jak celou kauzu nafukují (ale přesto byly roušky okamžitě vyprodané a na tisíce českých občanů se snažilo přemluvit lékárníky, aby jim vydali Tamiflu bez receptu - vždyť to znáte, ne, pro jistotu!!). Málo kdo už se pozastavoval nad tím, odkud ty otřesné informace čerpá - tady totiž narážíme na zásadní problém veřejnoprávní versus soukromá média. Pevně věřím tomu, že ti, kdo se okamžitě hnaly pro roušky a Tamiflu, si pustili zpravodajství některé ze soukromých stanic, které, buďme k sobě upřímní, přinášely oproti ČT trochu okleštěné a nedotažené informace. Kdyby si pak s rouškou přes ústa drazí občané pustili Události, věděli by, že na swines flu umírali především lidé s oslabeným imunitním systémem a také to, že první nakažení nežili zrovna v dvakrát civilizovaných podmínkách. V tištěných periodikách (teď ale nemyslím Blesk nebo Šíp, prosím pěkně...) se dále také mohli dočíst o tom, jak se zahráblo pod koberec, kolik lidí vlastěn umře na tu ,,obyčejnou", běžnou chřipku, jenž máme takovou oblibu přecházet... Ano, to všechno médii proběhlo, ale bohužel ne všemi ve stejný čas -  a v tom bude ten háček, zatraceně zakroucený háček!

Snad každý by měl vědět, že média dělíme na tisková, rozhlasová a audiovizuální, novějším trendem je on-line žurnalistika. Vzhledem k tomu, že (ač je to smutné) pro běžného (nejen českého) občana je obtížné a (asi i) namáhavé přelouskat tisk nebo internetové články, většina sleduje zpravodajství audiovizuálních médií (pokud vůbec nějaké, že). Na čemž není nic špatného, já sama na programu ČT 24 poměrně dost visím, protože Události pravidelně nestíhám. Avšak i tady se ve vzduchu pohupuje háček - ne každý si pustí zpravodajství na ČT 1 nebo ČT 24, protože třeba TV Nova nabízí sice kratší, ale o to ,,atraktivnější" zprávy ze světa. Informace bývají sice dosti okleštěné, stand-up je často natočen v kantýně nebo kdesi nad potemnělou Prahou, ovšem jako třešínku vám nabízí Borce na konec (no, nedejte tomu přednost:D). Co na tom, že občas vypustí solidní blábol (výpravčí ve stanici Rusová špatně vypravil vlak - jak by jej také mohl vypravit správně, když tam žádný výpravčí nepůsobí a stanice pomalu začíná zarůstat), moderátorská dvojce má ale sladěný outfit a hezky se nám na diváky usmívá!

Dále musím všem, kdo tak rádi osočují média, trochu zaapelovat na svědomí - všichni víme, že nejprodávanější deník v našich zeměpisných šířkách je deník Blesk. Ach, ty (s)prostoto!! Tak tady hledáte ty zaručené seriózní informace pocházející minimálně od dvou zdrojů (zdrojem nemyslím vaši sousedku odnaproti, ale osoby v dané oblasti, řekněme lidově, kované)? Pak vás musím zklamat, v Blesku se s největší pravděpodobností nic ověřeného nedozvíte, seriózního už vůbec ne.
Pokud čtete Blesk a jemu podobné plátky, laskavě  nevyslovujte ,,Ty média z nás dělaj blbce!". A pakliže máte silné nutkání si zanadávat, vyřkněte buď ,,Bulvár je pro blbce!" nebo ,,Výraz seriózní mi nic neříká, ale bulvár z nás dělá blbce!".
A pro pravidelné diváky zpravodajství TV Nova mám také radu - informace zde vyřčené určitě(snad??) nejsou  naprosté výmysly, jak mohlo z výše napsaného vyplynout, ale okleštěné bývají velmi často, proto si zkuste čas od času novácké info doplnit tím z ČT (možná příště ušetříte za roušky!).

A pro naprosté odpůrce celého mediálního světa komplet bych měla návrh - zkuste tak měsíc žit odtrženi od jakéhokoli zdroje informací a nechte si jen sousedku odnaproti. Stejně si nejspíš říkáte, že to, co se děje stovky, ne-li tisíce kilometrů od vás, vám může být ukradené, neboť váš osobní život to nijak neovlivní. No prosím! Takhle se (od sousedky odnaproti!) dozvíte, že Márinka z nedaleké vesničky se bude vdávat v místním kostele a pan Kasánek z druhého konce vašeho města umřel a zanechal celej barák svojí neteři, která čeká potomka, ale tatínka k němu jaksi postrádá. Dozajisté vám také neunikne, že si vedle v ulici Vonásková koupila nové auto.
Což je jistě velmi zajímavé (:D:D.. ), ale odkud se chcete dozvědět třeba výsledky voleb? To není důležité? Nezajímalo by vás, jaké chystá vláda reformy dřív, než vás zkrátka postaví před hotovou věc? (může se stát, že po vás pak budou chtít v nemocnici zaplatit hotelové služby /= strava, spotřeba energií.../ a vy budete čučet jako puk!)
A co třeba předpověď počasí? Není to přeci jen bez médií trochu ehmm... jak v době kamenný?

Než se tedy zase pustíte do médií a práce všech (i těch seriózních řídících se etickým kodexem) novinářů, zkuste si život bez médií všeho druhu. Uvidíte, že zas takové zdrůdy to nejsou!

Na závěr si ještě dovolím poznamenat, že svět médií a žurnalistiky na svých webových stránkách Louč.cz sleduje a komentuje PhDr. Milan Šmíd, který je v této oblasti (použijme to znova) kovaný. Proto ten, koho svět médií doopravdy zajímá, necht tento web navštíví. Naleznete tam mnoho kvalitnějších článků, než je ten můj, a hlavně psaných skutečným znalcem oboru.


Pěkný den (nemůže být bez přečtení seriózního deníku) Vám z celého novinářekého srdce přeje Vaše mediálně zanícená P. Bloody

Mámo, táto, v komoře je vegetarián!

13. srpna 2010 v 14:09 | P. Bloody |  Mýma očima..
Přiznávám, že svým rodičům jsem zvedla madle už dostkrát, což je, vzhledem k mému mládí, dost těžko uvěřitelné. Tečku za všemi průsery a překvápky jsem udělala nedávno, kdy jsem se s plnou platností zařadila mezi vegetariány. Nedovedete si představit, lidi zlatý, co to způsobilo za kravááál!!
 Maminka se mě svým laskavým způsobem snažila přesvědčit, abych si to rozmyslela. Zkoušela všemožné argumenty, např.:
  • nebudu mít děti (strašně po nich toužím...)
  • nejpozději ve třiceti mi odejdou kouby na věčnou dovolenou (krásně potvrdila, že té hovadině, že bílkovinu bereme pouze z mrtvolek, generace tvrdého sociku urputně věří)
  • ve stáří budu dementní (a kdo ne...?)
  • moje anémie se znatelně zhorší a já umřu vyčerpáním (jsem oficiálně chudokrevná už 8 let a zatím žiju a žádné vyčerpání nepociťuju...)
Nedivila bych se, že to rodinku překvapí, kdybych se donedávna ládovala masem jako o život. Ale vždyť moje prohlášení byla jen taková formalitka, nikdy jsem maso nevyhledávala a ze všech salátů, jejichž součástí maso bylo, jsem je poctivě separovala. Když už maso, pozřela jsem pouze kuřecí nebo krůtí, nikdy jsem se ani nedotkla vepřového, hovězího, králíka jsem nepožila od svých cca 10 let. A ryby a mořský potvory jen cítím, už se osypu!
Tak v čem je problém? Chudáci páni rodičové... nechápou, že vegetariánství není nemoc, není příznakem navrátivší se anorexie, je to prostě způsob stravování, který je mezi lidmi stále častější. Vegetariánské restaurace už dávno nejsou raritou, vegetariány už (alespoň doufám:D) nikdo nezaměňuje s greenpeace. Říct ,,Jsem vegetarián." je v 21. století to samé jako říct ,,Pravidelně sportuju.", nikdo se nad tím nijak zvlášť nepozastavuje, patří to k životnímu stylu. To jsem si myslela, naž jsem promluvila na toto téma s rodiči. Achich ooouvej!! Jak tvrdě jsem narazila. Máma vyšiluje, táta valí bulvy. Jedinej civilizovanej člen rodiny je asi sestra.

Bude asi těžké vyvrátit mámě její verzi toho, že budu bez bílkovin - vždyť bílkoviny jsou i v luštěninách nebo třeba ve vejcích. Takže nedostatek bílkovin bez masa nehrozí o nic víc než s masem.
A pokud mám trpět v budoucnu artrózou nebo alzheimrovou chorobou, tak jí prostě trpět budu, ať maso jím nebo ne. Pravda je totiž taková, že maso neobsahuje žádnou živinu, kterou nezískáme z potravin nemasných. Žvásty o tom, že bez masa nemůžeme žít, jsou nesmysly, jinak by vegetariáni hromadně umírali (a podle mojí maminky ještě k tomu bezdětní!)
O prospěšnosti masa našemu tělu lze také diskutovat. Věřím (a v našich poměrech tuplem), že občas jde na porážku i zvíře nemocné, jehož tělo je už plně pohlceno nákazou. Pak takové maso v obchodech mrsknou na pult, nasvítí jej, aby vypadalo čerstvěji, a šup s ním na talíř. Mňamka, že? A jatka...? Kapitola sama pro sebe, na jatkách ,,pracují" jenom zamindrákovaní tupci a psychouši, kteří se vyžívají v bolesti zvířat, která vy pak s chutí zbaštíte. Dobrou chuť!

Trochu jinak na tom možná budou vegani, kteří nesnědí ani to vejce, nesní sýr a neloknou si mléka, jednoduše odmítají maso a veškeré živočišné produkty. Což je nejen sporný způsob stravování, co se zdraví týče, ale zřejmě bude i pěkně nákladný, vzhledem k tomu, že mléko a jogurty často nahrazují sójovými náhražkami, které nejsou zrovna levné.

Drazí vegetariáni, držte se, je na čase lidem předvést, že i bez masa člověk je živ. (a možná i lépe než s masem...)

O co, sakra, jde????

12. srpna 2010 v 17:04 | P. Bloody |  Vita mia in parole
Jsem vháji, jsem v děsném srabu, zdá se mi, že běhám v bludišti, jehož stěny jsou složeny ze slz a zklamaných srdcí a já běžím, běžím, snažím se najít nějaký východ, abych mohla všdchny vyvést, aby to bylo zase v pohodě, ale já žádnej východ nevidím, do prdele!!!!

Jsem zvyklá věcem rozumět nebo je alespoň z velké části pobrat, jak se říká. Ano, započítejte do toho i logaritmy, analytickou geometrii a iracionální rovnice, goniometrické funkce - a pak zvažte, že když jsem schopná porozumět se svým čístě humanitním zaměřením i takovým hovadinám, jako jsou tyhle blbé oblasti středoškolské matematiky, jak mě asi musí srát, když narazím na jev,který pochopit nezvládám, něco, co můj mozek odmítá přijmout a zobrazuje obří červený nápis ERROR???? Víte, že mě to ale HODNĚ sere??

Zdá se, že celý svět se zbláznil. Odmaturovali jsme, (ne)dostali jsme se na vysokou, tak se hromadně rozcházíme, vždyť přeci Je na čase začít navou etapu života - přesně takhle se jmenuje jedna ale ultrapošahaná skupina na fuckbooku, do které se, k mé nelibosti, přidala většina mých čerstvě odmaturovaných přátel a známých. Co blbnou, ku*va drát?? Maturita je papír, ukončení střední školy, ale právě středoškolská matematika a trapné hodiny tělesné výchovy jsou to jediné, co tím skončilo! Život zůstane víceméně stejný (až na ty, kdož si udělali potomka, to bude asi solidní změna!), nikdo kvůli nám z Kladna Las Vegas neudělá a jestli nastanou změny, tak politické, které odsereme z pozice studenstva tím, že budeme cálvoat vysokoškolské vzdělání na státních VŠ. A?
Většině to zjevně došlo - maturita není startovací čára, ale zkouška, bez níž jsou dnes lidé ztracení. A tak se rozhodli zahájit novou etapu tím, že se na starý vztah vyprdnou a vyzkouší, jak vypadá vztah ,,nové etapy života"?
Vždycky jsem věřila, že musí být úžasné být s někým, koho máte rádi a kdo vaše city opětuje. To je, do řitě, ohromná vzácnost! Já to do svých 19let nezažila jedinkrát!! A jsou i taková hovada, která vztah zpřetrhaj, protože nejsou schopni vést s tím druhým debatu. Jenže jakmile je ze vztahu pryč komunikace, jsou za chvíli i sourozenci nebo matka se synem cizí a samozřejmě si polezou krkem!
Všechno se to jednu dobu párovalo, teď se to zas všechno separuje. Kdyby to bylo separování už vychladlých vztahů, nebylo by to pro mě tak nepochopitelný! Jenže to jsou vztahy lidí, kde evidentně pořád nějaký cit je. Z jedné strany? A jak je najednou možný, že druhá strana přestala fungovat? HALÓÓÓ, jste doma? Já teda NE! Asi jsem hloupá, životem neprotřelá naivní holka, ale nikdy bych nedokázala poslat k šípku někoho, koho mám přeci ráda, protože vím, že dopátrat se opětovaných citů je sakra těžký, ne-li skoro nemožný. Ale já jsem jen ten blbec z Karlovky, to víte, tam nás berou po houfech, že, Přemku...?

Tohle je apokalypsa!!!!

Lidi jsou divní, dutí a neváží si citů těch ostatních, neváží si vůbec těch ostatních. Dobrá, v každém je trochu sobce, ale čeho je moc, toho je příliš!
Všechno špatné je prý pro něco dobré? (pro co...?)

Svět je strašná díra!!!!

Bedny z VŠE a ČZU.. a my ,,loseři" z Karlovky

9. srpna 2010 v 20:08 | P. Bloody |  (Ne)konkrétní postřehy a komentáře
Ne, tento článek není mířený proti České zemědělské univerztě, Vysoké škole ekonomické a už vůbec ne proti Karlově univerzitě! To hned na začátek, aby se do mě nechodili studenti výše zmíněných vysokých škol opírat.
Chtěla jsem jen napsat takovou malou, nezvýznamnou úvahu pro mého spolužáka ze základky, sestřinu kamarádku a nakonec také pro sestru, která v říjnu zahájí již pátý semestr právě na jedné z těchto třech vzdělávacích institucí. Tak tedy...
Když maturitní zkoušce úspěšně odzvonilo, účastnila jsem se přijímacích zkoušek na Univerzitu Karlovu. Přihlášku jsem si podávala spíš pro pocit a taky kvůli mámě, s tím, že bych mohla být přijata jsem, vzhledem k šílenému množství uchazečů přihlášených na mnou zvolený obor, nepočítala, byl to takový krásný sen. Ale - podařilo se a den, kdy jsem se dozvěděla výsledek, byl zatím tím nejkrásnějším, brečela sem jako želva a byla na sebe strašně pyšná. A pyšní byli i kamarádi, ségra, táta, celá rodina, dokonce včetně mámy!
Na konci července už se všichni ptali na výsledky přijímaček a na to, co budu dělat po prázdninách. Hrdě jsem odpovídala "Jdu na Karlovku, na FSV!" a všichni uznale kývali hlavou a usmívali se ,,Tak se ti to splnilo, viď?" - tedy téměř všichni. Můj bývalý spolužák na mou hrdou odpověď odvětil, že on byl sice na UK přijat také, avšak nastoupí na VŠE, protože na UK berou každého debila. Ne, ne... prosím všechny čtenáře studující na nejstarší středoevropské univerzitě, aby nebušili do monitorů a četli dál, dobrá?
Nejen, že mě to hrozně urazilo, protože právě přijetí na UK bylo takové malé dloubnutí do žeber, moment, od jehož nastání jsem se cítila všelijak, ale určitě ne jako debil nebo něco podobného, protože Fakutu sociálních věd Univerzity Karlovy snad nikdo (ach, jak naivní jsem byla!) nepovažoval za ústav pro debily, natož pak lékařské fakulty toté univerzity, Filozofickou fakultu UK nebo Právnickou fakultu a vůbec všechny sakomprdnum prásk, nejsou to fakulty, kam si naberou převratné množství lidí (i těch méně schopných) a během prvních zkoušek jim zamávají prostředníčkem! Nikoli však podle mého bývalého spolužáka, který se účastnil přijímacího řízení na Přírodovědeckou fakultu UK, obor Geografie a kartografie, v němž, jak sám zmínil, uspělo 220 uchazečů z 240 přihlášených, což je téměř 92 %. I přesto si nemyslím, že by bylo vybráno těch 220 největších tupců, ale budiž, 92 % - to už není tak těžké uspět! Milý hoch ale trochu pozapomněl, že Univerzitu Karlovu netvoří pouze Přírodovědecká fakulta! A všeobecně známá věc je, že o přírodní vědy a jiné nehumanitní obory prostě není takový zájem, jako třeba o psychologii, práva nebo žurnalistiku. Na obor Marketingová komunikace a PR bylo přihlášeno okolo tisíce uchazečů a přijato bylo pouze 58 nejlepších, na žurnalistice z 700 přihlášených nastoupí ke studiu 77 vybraných - samozřejmě těch největších tupců! To už zdaleka nedosahujeme hranice 90 % úspěšných uchazečů, že? Co 90 %, taková čísla nepřekročí ani 15% hranici!
Ale těší mě, že mezi dalšími 76 ,,blbci" se ten 77. ztratí, to mě uklidňuje, budu mezi svými! :-p
Krom toho, na UK je dohromady těch ,,pitomců" několik tisíc, někteří obsadili post ,,ultrablbů", páč se nedostali na zvolený obor na první pokus, čili i moje sestra, která přijímací zkoušky složila až na pokus druhý.
Drahý Přemek mě na debila možná pasoval také z toho důvodu, že nejsem absolvent gymnázia, nýbrž střední odborné školy, a ještě jsem tak drzá, že projdu dvoukolovým přijímacím řízením. No není toto opovržení hodné?
Nicméně on není (bohužel) jediná osoba, která se o UK vyjadřuje v podobném smyslu. Sestřina známá, mimojiné studentka ČZU, pro změnu prohlásila, že je pouze otázkou času, kdy ČZU natrhne milé Karlově univerziě, plně závislé na státních financích, pozadí. Jakto? No protože ČZU je úžasně samostatná, tudíž kvalitnější než celá UK - má vlastní pozemky, vlastní semínka, rostlinky (a zvířátka?), což je nepopiratelně jasným předpokladem, aby se ČZU stala nejvyhlášenější a nejkvalitnější univerzitou na území České republiky. No, Karlovko, těš se!
Ta slečna tím zřejmě chtěla říct, že si mediky, právníky, geology, psychology, sociology a vůbec všechny absolventy kterékoli fakulty UK můžeme v budoucnu strčit za kobouk, popřípadě s nimi vydláždit chodníky, po kterých budou chodit chovatelé, lesníci, zemědělští technici a pedologové z ČZU. Čeká nás tvrdá zemědělská revoluce, bůůů!!
Ač to zní sebeošklivějí (a já vím, že nejspíš doopravdy zní), neslevím na jediném slovíčku z toho, co jsem tu napsala! Jsem hrdá na to, že jsem uspěla v přijímacím řízení a že až se v září zapíši do prvního semestru, bude ze mě ofiko student FSV UK. A ještě na závěr si dovolím poznamenat, že znám mnoho lidí, kteří nebyli přijati na fakulty UK, ale neznám nikoho, kdo by neuspěl v přijímacím řízení na ČZU...

Smyslem článku nebylo napadat jedinou ze zmíněných škol ani jejich absolventy či studenty současné i budoucí. Pouze jsem okomentovala svým (dobře, možná trochu kontroverzním) způsobem názory a postoje dvou lidí - vzhledem k mé lásce k UK to ani jinak dopadnout nemohlo. Ano, bezmezně a nekriticky miluji Univerzitu Karlovu. A teď ať se všichni Přemkové třeba připo...

S přáním krásného dne Vaše P. Bloody
(pokud by někdo zaslechl v okolí Chrámu sv. Víta na Pražském hradě divné chrastění a jiné prapodívné či nezvyklé zvuky, zachovejte klid, to se jen ostatky otce vlasti Karla IV. žalem obracejí)

Pane prezidente, Váš rodný list, prosím...

5. srpna 2010 v 14:15 | P. Bloody |  Mýma očima..
Po přečtení článku v Reflexu, jehož název zní Obama: Ano, můžeme! Všechno. (autor: Ota Ulč) mám nutkavou potřebu se k dané látce vyjádřit.

Barack Obama´s signature
Totiž, americké úřady rozpoutaly honbu na rodný list jejich součaného prezidenta Baracka Obamy. Důvod? Je jednoduchý - americkým prezidentem se může stát jen rodilý Američan, tzn. narozen na území USA nebo jinde, ale rodičům s americkým občanstvím. A o Obamově původu se pořád spekuluje. Úřady proto navrhly snadné řešení - předložení prezidentova rodného listu. Avšak prezident doposud žádný dokument nepředložil, raději se soudí - a nutno podotknout, že výdaje na soudní řízení nejsou malé.
Tak mě napadá, že když Ústava USA povoluje prezidentování jen rodilým Američanům, proč nebyl původ uchazečů o prazidentské křeslo prověřen ještě před samotnou kandidaturou?
Proč se až potom, co byl Barack Obama řádně a s velkou pompou zvolen, objeví spekulace o tom, zda je vůbec podle ústavy možné, aby prezidentskou funkci vykonával? Na samotného Obamu teď může nasazovat kdokoli, ale chyba je především na straně amerického federálního administrativního aparátu, jehož složky neověřily způsobilost kandidátů ke zvolení prezidentem. Požadovat rodný list až dodatečně se mi zdá být správně kocourkovským gestem po českém vzoru. Ano, i ta ,,největší demokracie" světa, jak se leckdy Spojeným státům přezdívá, umí jednat stejně hloupě a chaoticky, jako naše demokracie postkomunistická.
A propos, jestliže prezident Obama tvrdí, že se narodil v Honolulu, musí o tom mít porodnice nějaký záznam! Nebo tam rodí děti bez jakékoli evidence? To snad ne.
Obamův problém spočívá především v místě narození, jelikož kdyby se nenarodil na území USA, nemohl by být rodiý Američan - jeho rodiče nejsou oba američtí občané, otec pocházel z Keni. Tudíž dokázat jeho,,rodilost" může už opravdu pouze a jedině místo narození.
S tím narážím na další věc - opravdu je nutné, aby prezident byl rodilým občanem? Teď nemyslím po stránce právní, ale čistě praktické - pokud je to někdo, kdo v USA již dlouhou dobu žije, zná zdejší politickou, ekonomickou a společenskou situaci, na jeho výkonu přeci místo narození nebo původ rodičů nic nezmění. Takový člověk pak může být lepší prezident než ditě amerických občanů, které většinu svého života prožilo v jiném státě. Nebo ne?

Osobně bych asi také nebyla nadšená, kdyby na místo pana prezidenta V. Klause usedl kupříkladu Rakušan, jehož rodiče byli státními občany ČR, ale který by neovládal češtinu a v dobách nejhorších se v naší zemi nenacházel. Tím mám na mysli například kandidáta z minulých prezidentských volbách, tak těžce prosazovaného ČSSD, Jiřího Švejnara, který utekl do USA, počkal, až se situace zde trochu uklidnila (do emigrace se vydal v době normalizace, konkrétně v r. 1969) a pak přijel zpět, aby prezidentoval v zemi, kterou zbaběle opustil - to je mi, panečku, politik! To ať nám raději prezidentuje Káju Gottů!
Jaké štěstí či neštěstí byl v před i porevoluční době současný prezident Václav Klaus je sice téma, na které by se daly vést dlouhé diskuze, ale i přesto právě jeho považuji za jediného českého politika, který na pozici prezidenta státu tak řečeno pasuje. Je to vzdělaný člověk, umí vystupovat a byl nejspíš jediným českým politikem, který četl Lisabonskou smlouvu (za otálení kolem podpisu by mu měly být občané, zvlášť ti, kteří pochází z bývalých Sudet, vděčni!), umí mluvit česky (ono to zní tak samozřejmě, že, ale zkuste si poslechnout projevy některých českých pánů politiků a uvidíte, jak s tou češtinou cvičí) a v neposlední řadě - dobře vypadá. (Ano, to sice není to nejpodstatnější ohledně kvalit prezidenta, ale umíte si představit, že by náš stát prezentoval například J. Paroubek?)
Nakonec, kdyby měl být náš prazident rodilým občanem ČR, tak bychom byli bez prezidenta, neboť ČR vznila v roce 1993, tudíž nejstarším rodilým Čechům je teď 17let, takže nesplňují ústavní podmínku minimálně 40let věku!
Proto máme výhodu - bereme narozené i za ČSSR a ČSFR, může to být tedy i člověk narozen na území Slovenska? pro mě za mě, ale hlavně ať umí česky a neníl jedním z těch, kdo situaci v 70. - 90. letech tady nesledoval z ,,teplíčka" relativně klidného západního státu! Kdo nepřiložil ruku k dílu (svržení komunismu, podílení se na porevolučním uspořádání státu), nezaslouží si této zemi vládnout.

Ale zaslouží si vládu v USA Barack Obama? A změní se jeho kvalita tím, že se zjistí jeho ,,rodilý" původ?
O kdo mu vlastně zaplatil jeho studia? - není tohle trochu podstatnější záležitost než birthplace?
Suďte, politologové a právníci, suďte, pakliže k tomu máte dost odvahy...

Just to get high - Nickelback

3. srpna 2010 v 20:44 | P. Bloody |  Songotéka

Dovoluji si zveřejnit na blogu text téhle famózní skladby, která mě naprosto pohltila. Možná proto, že se svým způsobem skvěle hodí k mému současnému pisálkovskému údělu.
Není to zrovna veselá, optimistická nebo romantická záležitost, ale tím je krásnější!
Tentokrát věnování textu asi vynechám, protože nevím, komu bych ji vlastně měla věnovat.. Mirkovi a Týně? Blance? Možná, snad... ale dost keců. Tady je ten nejkrásnější text doprovázený tou nejhezčí melodií z dílny kapely Nickelback.

He was my best friend
I tried to help him
But he traded everything for suffering
And found himself alone
I watched the lying
Turn into hiding
With scars on both his lips, his fingertips
Were melted to the bone. 

But I can still remember what his face looked like,
When I found him in an alley in the middle of the night.
Tell me what you know
Tell me what you gone and done now
Tell me what you know
Tell me what you gone and done now
A gun would do the trick
Get it over with,
You're better off...
To take all you've got and burn it on the spot,
To get high, igh, igh, igh

Three days no sleeping
He gave up eating
He sold his mother's rings she said nothing
And pretended not to know
He started stealing to supply the feeling
Found out he pulled a knife on someone's wife
And held it to her throat

But I can still remember what his face looked like,
When I found him in an alley in the middle of the night
Tell me what you know
Tell me what you gone and done now
Tell me what you know
Tell me what you gone and done now
A gun would do the do the trick
Get it over with,
You're better off...
To take all that you've got and burn it on the spot,
Just to get high-igh, igh, igh
Tell me what you did, where you gone and hid?
Show me
What you really want, was it what you got?
Slowly
Circle in the drain, throw it all away,
Just to get high-igh, igh, igh 


Činy neumírají, viníci však ano...

2. srpna 2010 v 9:34 | P. Bloody |  Mýma očima..
Ve středu nás opustila delegace z Brna :,(... no, ale já zas na konci srpna pojedu za nima, takže utřít slzy a psát:)

Když už přijeli z té Moravy Moravěnky, z takové dálky, rozhodla jsem se, že velmi zajímavým a poučným výletem by pro naše návštěvníky mohla být exkurse do památníku Lidice - samozřejmě s odborným výkladem v mém podání - o příběh téhle nešťasné vsi se zajímám už hrozně dlouho, takže si troufám tvrdit, že žádná otázka, ohledně vypálení obce Lidice v době heydrichiády, mě nemůže překvapit. Konečně, byla by ostuda, kdybych coby Kladeňák o Lidicích věděla prdlajs, že?

A tak hnedle jak jsme vstoupili na pietní území, začala jsem zapáleně vyprávět, jak vlastně nacisté rozhodli, že budou Lidice vypáleny (kauza dopis- záminka, tragédie mohla postihnout jakoukoli jinou vísku!), jak sem najeli gestapáci v osm hodin ráno... Celá říčná jsem jim ukazovala trocky z Horákova statku a půdorys kostela, gotické památky, kterou nicističtí barbaři zničili.

Památník lidických dětí asi nemá smysl jakkoli popisovat nebo komentovat. Nad tragédií obyvatel tehdejších Lidic se pravidelně dojímám, ačkoli jsem místní expozici viděla asi stokrát - proč také ne, pro studenty je vstupné 40CZK a expozice je úžasná, krapet depresivní, ale naléhavě zobrazuje skutečnost a krutost německých nacistů.

Tři dny poté jsem navštvila Terezín - Malou pevnost i Velkou pevnost - ghetto.
Musím se přiznat, že po shlédnutí prvních cel už mě přešla veškerá chuť jít snad dál, ale když se k nám přihnala průvodkyně a zvala nás na prohlídku, řekla jsem si, že s výkladem to určitě bude maximálně poučné. A bylo, a jak! Měla jsem co dělat, abych se nerozbrečela, nepozvracela, nechytla se za hlavu a s pronikavým jekotem neopustila prostor Malé pevnosti. Cely - nebo spíš kobky, kde se na několika metrech čverečních tísnilo až 100 vězňů - byly tmavé, nevytápěné, určitě vlhké a vypodložené pouhou slámou - ovšem jak ta musela v deštivých dnech vypadat...
A v ghettu to nebylo o moc lepší - byl zde nedostatek místa, lidé bydleli na půdách a ve sklepech, kde v zimě  postupně umrzali. Rozšířil se také tyfus, ale pro místní byly smrtelné i méně závažné choroby, což není nic zvláštního, vzhledem k tomu, že zdravotní péče o ně byla nulová.
Zacházení horší než se zvířaty, uzmutá lidská důstojnost - tak bych asi stručně charakterizovala to, co si zažili vězni v Malé pevnosti a Židé v ghettu.

Nasnadě zůstává postoj k příslušníkům německého národa, německým návštěvníkům těchto památníků a konečně i německému jazyku.

Jazyk zabijáckých zrůd
Moje kamarádka se tehdy v Lidicích začala rozčilovat nad němčinou, že lituje, že se ji kdy učila a že ten jazyk už nikdy nechce slyšet - ale proč, proboha?
Sama jsem se němčinu na střední škole učit začala, je těžká a její výuku znesnadňuje ještě to, že není příliš libozvučná. Ale to jí vůbec neubírá na důležitosti a prestiži, jakou tento jazyk v Evropě má. Alespoň v naší zemi se jedná o jeden z nejvyužívanějších jazyků v rámci obchodní komunikace, jelikož německé společnosti se na obchodu i výrobě v Čechách významně podílejí.
Je užitečná, to je jedna věc, navíc němčina je starý jazyk, mnohem starší než křivdy druhé světové války. Jednoduše - Hitler ani nikdo z jeho lidí není autorem němčiny. Němčina žila dlouho před ním a bude žít po něm, jazyk si nevybírá, kdo jím bude mluvit.
Stále apeluji na lidi, aby nevnímali němčinu jako jazyk tyrana! Ti, kdo dnes německy mluví, nemají žádnou zásluhu na tom, co před 70lety jejich předkové vyváděli. Mnozí se za historii svého národa stydí. Nenuťte národ, aby se styděl i za ten nejvýznamnější znak, jaký národ může mít - za svůj jazyk!
A když už jsme u toho národa, vzpomeňte, že A. Hitler byl národnosti rakouské, jakožto rodák z Lince... Mimo jiné, víte, že Stalin má na svědomí ještě více zmařených lidských životů než zmiňovaný Adolf Hitler? A co, budete se štítit i ruštiny, protože člověk, který posílal statisíce lidí na smrt do gulagů na Sibiř, vydával tyto příkazy v ruštině?

Němec jako Němec...
Dříve jsem odsuzovala všechny Němce stejně, za činy, které nespáchali - házela jsem je do jednoho pytle s jejich pradědy a dědečky, protože skutečným viníkům už jsem nemohla plivnout do tváře. Plivala jsem tedy na ty, kteří pocházeli ze stejné země a hovořili stejným jazykem. HLOUPOST!! Ano, Němečtí nacisté prováděli s válečnými zajatci, ale i s civilisty příšerný věci, to, čemu oni říkali válka, byla jen sprostá genocida a vykořisťování podrobených národů. To, co provedli, už nelze smazat, i když všichni pamětníci odejdou na pravdu boží, stovky lidí budou nosit k sousoší lidických dětí květiny a hračky, tisíce lidí ročně budou proudit do památníku Osvětimi, aby viděli, co dokáže lidská hloupost a nízká nenávist.
A je přece úplně jedno, zda to budou návštěvníci z Kanady, Rumunska, Číny nebo Německa! Dnešní Němci, kteří přichází na památeční místa upomínající hrůzy druhé světové války už dávno nejsou ti, kteří se na hromadných vraždách a ponižování lidí podíleli.
Je to část jejich národní historie - je to otřesné, ale co oni s tím zmůžou? Představte si, že byste vy sami narodili jako Němec či Němka a lidé o vás prohlašovali, že jste špína, hadi a hnusní náckové - byli byste? Byli byste vrazi a primitivní trapitelé jenom z toho důvodu, že by ve vašem rodném listě stálo: Nationalität: deutsche?
Viníci jsou už dávno mrtví nebo těsně před smrtí a to povětšinou sedí hezky v kriminále. Ti Němci, které potkáváte, se o druhé světové válce učí ve škole, ale žádnou praktickou zkušenost nemají.

Chápu odpor k Němcům i němčině, co se bývalých vězňů týče. Ale lidé mojí generace by měli němčinu i Němce brát jako všechny ostatní jazyky a národy.

Nemůžeme vyčítat staré činy někomu, kdo se jich nedopustil!